خانه / درسی کنکوری / اخبار و اطلاعیه ها / افزایش ۴۸تا۱۲درصدی نرخ‌خوابگاه‌ها؛ چالش‌در زندگی‌دانشجویی

افزایش ۴۸تا۱۲درصدی نرخ‌خوابگاه‌ها؛ چالش‌در زندگی‌دانشجویی

 مقایسه اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم‌ پزشکی و وزارت بهداشت نشان می‌دهد که اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم پزشکی نسبت به وزارت علوم بسیار بالاست.

فاطیما فردوس: خوابگاه‌های دانشجویی همیشه محل اعتراض دانشجویان بوده است؛ از پذیرش بیش از ظرفیت اتاق‌ها گرفته تا ساعت ورود و خروج، کیفیت پایین غذاها، وضعیت اینترنت، وسایل سرمایشی و گرمایشی و در نهایت امکاناتی یکسان و با مشکلاتی فراوان که در هر وزارت‌خانه اجاره‌بهای متفاوتی دارد. مشکلاتی که بارها منجر به تجمع‌های اعتراضی دانشجویان شده و بدون توجه به نتیجه، قیمت اجاره خوابگاه‌ها افزایش پیدا کرده است و دانشجویان را ناچار به پرداخت.

به این صورت که هر سال اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی با تامین حداقل امکانات مورد نیاز دانشجویان و بعضا با مشکلاتی که هیچ‌گاه حل نمی‌شوند، افزایش پیدا می‌کند.

تا پیش از این تمرکز اصلی بر اجاره‌بهای خوابگاه‌های وزارت علوم بود و وضعیت خوابگاه‌های علوم ‌پزشکی در حاشیه بود. حال مقایسه اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم‌ پزشکی و وزارت بهداشت نشان می‌دهد که اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم پزشکی نسبت به وزارت علوم بسیار بالاست؛ در حالی که امکانات و مشکلات نیز یکسان است. طبق تعرفه هر دو وزارت‌خانه میزان اجاره‌بهای خوابگاه یک نفره در وزارت علوم ۶۵ هزار تومان و در علوم پزشکی ۲۰۰ هزار تومان است. این در حالی است که مقدار وامی که به دانشجویان به عنوان ودیعه مسکن تعلق می‌گیرد نیز بسیار ناچیز است و قطعا جوابگوی نیاز آنها نیست.

افزایش ۴۸ درصدی اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم‌پزشکی

مقایسه اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم‌پزشکی در سال ۹۵ و ۹۶ نشان می‌دهد که نرخ اجاره‌بهای سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، ۴۸ درصد افزایش پیدا کرده است. به این صورت که نرخ اتاق‌های یک نفره در سال ۹۵، ۶۲ هزار تومان بوده که در سال ۹۶ به ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

در جدول زیر نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم‌پزشکی را مشاهده کنید

نرخ اجارهبهای خوابگاههای علومپزشکی  

سال ۹۶

سال ۹۵

ردیف

ظرفیت

هزینه اتاق (مبلغ به تومان)

ظرفیت

هزینه اتاق (مبلغ به تومان)

۱

یک نفره

۲۰۰۰۰۰

یک نفره

۶۲۰۰۰

۲

دو نفره

۱۵۰۰۰۰

دو نفره

۵۸۰۰۰

۳

سه نفره

۱۲۰۰۰۰

سه نفره

۵۰۰۰۰

۴

چهار نفره

۱۰۰۰۰۰

چهار نفره

۴۷۰۰۰

۵

پنج نفره

۷۵۰۰۰

پنج نفره

۴۴۰۰۰

۶

شش نفره

۶۰۰۰۰

شش نفره

۴۱۰۰۰

۷

هفت نفره

۵۰۰۰۰

هفت نفره

۳۹۰۰۰

۸

هشت نفره

۴۰۰۰۰

هشت نفره

۳۵۰۰۰

۹

نه نفره

۳۰۰۰۰

نه نفره

۳۱۰۰۰

میانگین: ۹۲۰۰۰

میانگین: ۴۵۰۰۰

 

افزایش ۱۲ درصدی اجاره‌بهای خوابگاه‌های وزارت علوم طی سه سال

در همین میان مقایسه اجاره‌بهای خوابگاه‌های وزارت علوم در سال اخیر نشان می‌دهد که نرخ اجاره‌بهای سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزایشی نداشته و نسبت به سال ۹۴ نیز تنها ۱۲ درصد افزایش قیمت داشته است. به این صورت که نرخ اتاق‌های یک نفره در سال ۹۴، ۵۷ هزار تومان بوده که در سال ۹۵ و ۹۶ به ۶۵ هزار تومان رسیده است؛ افزایشی معادل ۱۴ درصد.

در جدول زیر نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های تحت نظر وزارت‌علوم را مشاهده کنید؛

نرخ اجارهبهای خوابگاههای وزارت علوم  

سال ۹۶

سال ۹۵

سال ۹۴

ردیف

ظرفیت

هزینه ‌اتاق
(مبلغ‌به‌تومان)

ظرفیت

هزینه اتاق(مبلغ‌به‌تومان)

ظرفیت

هزینه اتاق(مبلغ‌به‌تومان)

۱

۱ و ۲ نفره

۶۵۰۰۰

۱ و ۲ نفره

۶۵۰۰۰

۱ و ۲ نفره

۵۷۰۰۰

۲

۳ و ۴ نفره

۵۲۰۰۰

۳ و ۴ نفره

۵۲۰۰۰

۳ و ۴ نفره

۴۵۰۰۰

۳

۵ و ۶ نفره

۴۶۰۰۰

۵ و ۶ نفره

۴۶۰۰۰

۵ و ۶ نفره

۴۰۰۰۰

۴

۷ و ۸ نفره

۳۹۰۰۰

۷ و ۸ نفره

۳۹۰۰۰

۷ و ۸ نفره

۳۴۰۰۰

۵

۹ نفرهوبیشتر

۳۳۰۰۰

۹ نفرهوبیشتر

۳۳۰۰۰

۹ نفرهوبیشتر

۲۸۰۰۰

میانگین: ۴۷۰۰۰

میانگین: ۴۷۰۰۰

میانگین: ۴۱۰۰۰

ودیعه وام مسکن برای دانشجویان تنها ۷ میلیون تومان!

بحث دیگری که در این خصوص مطرح می‌شود، مقدار وام‌هایی است که به دانشجویان برای مسکن تعلق می‌گیرد. بر اساس مصوبه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، ودیعه مسکن عادی در شهر تهران ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، در ۶ شهر ۶ میلیون تومان و سایر شهرها ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. همچنین صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت مبالغ ودیعه مسکن تکمیلی را نیز اعلام کرده است. بر این اساس ودیعه مسکن تکمیلی در شهر تهران ۱۰ میلیون تومان، در ۶ شهر ۸ میلیون تومان و سایر شهرها ۶ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد است. این میزان بر اساس مصوبه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در شهر تهران ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، در ۶ شهر ۵ میلیون تومان و سایر شهرها حدودا ۴ میلیون تومان با همان کارمزد ۴ درصد است.

این ارقام نشان می‌دهد که میزان ودیعه وامی که وزارت بهداشت به دانشجویان می‌دهد از وزارت علوم بیشتر است؛ این در حالی است که به نقل از مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران در سال ۹۵، ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان با میانگین مساحت ۷۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است و قطعا میزان وامی که به دانشجویان در این خصوص تعلق می‌گیرد جوابگوی نیاز آنها نیست.

درباره ی khorsandm

همچنین ببینید

اعلام نتایج نیمه متمرکز و فرهنگیان کنکور ۹۶

پيرو اطلاعيه‌ مورخ ۹۶/۰۷/۲۴، بدين‌‌وسيله‌ به اطلاع كليه داوطلبان متقاضي رشته‌هاي مختلف تحصيلي نيمه‌‌متمركز دانشگاهها  …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *